لطفا چند ثانیه صبر کنید

۱۳ توصیه مهم در استفاده از گوشی موبایل هنگام وقوع زلزله و شرایط اضطراری

امروزه گوشی‌های موبایل به اصلی‌ترین همراه ما تبدیل شده‌اند، از این رو طبیعی است حتی در مواقع بحرانی چون زلزله هم دست از سر آنها بر نداریم. در نوشتار پیش رو به ارائه توصیه‌ها و نکاتی راجع به استفاده از موبایل در شرایط بحرانی چون زلزله می‌پردازیم.

۱٫ عدم پوشش شبکه را جدی نگیرید
ممکن است اپراتور سیم کارت شما از دسترس خارج شده باشد اما برای برقراری تماس‌های اضطراری چون تماس با با اورژانس، می‌توانید از پوشش شبکه هر اپراتور دیگری استفاده کنید.

۲٫ از پیام کوتاه (SMS) استفاده کنید
در صورت عدم پوشش شبکه یا امکان پذیر نبودن برقراری تماس صوتی، برای عزیزانتان پیغام کوتاه بگذارید.

۳٫ شارژ باتری را حفظ کنید
ممکن است برای مدت طولانی پس از بروز حادثه امکان شارژ کردن باتری گوشی وجود نداشته باشد. از این رو قویاً توصیه می‌شود شارژ باتری را به استفاده‌های ضروری چون برقراری تماس و چراغ قوه اختصاص دهید. در این مواقع از وب گردی، بازی کردن، فیلم گرفتن و هر استفاده غیر ضروری دیگری که باعث مصرف سریع باتری می‌شود پرهیز کنید. همچنین تمامی قابلیت‌های ارتباطی غیر ضروری چون WiFi و بلوتوث را خاموش کنید و به منظور مصرف کمتر باتری، شبکه موبایل را به صورت دستی بر روی ۲G (GSM) قرار دهید.

  • WiFi، بلوتوث و اینترنت سیم کارت را غیر فعال کنید
  • شدت روشنایی صفحه نمایش را کاهش دهید
  • هشدارهای لرزشی (ویبره) را به طور کامل غیر فعال کنید
  • سرویس های مکان یابی و موقعیت (GPS) را به طور کامل غیر فعال کنید
  • گوشی را خنک نگه دارید، گرما باعث سرعت گرفتن تخلیه باتری می شود


یکی دیگر راه های صرفه جویی در مصرف باتری، فعال کردن حالت های صرفه جویی (Power Saving یا Low Battery Mode) است که در اغلب گوشی های امروزی یافت می شود.
در صورتی که باتری گوشی شما در حال اتمام است، تماس های سیم کارت خود را به شماره یکی از اطرافیان در دسترس فوروارد (منتقل) کنید.

۴٫ بی جهت چراغ قوه گوشی را روشن نکنید
با توجه به واکنش هیجانی اولیه، ممکن است بسیاری از افراد حاضر در صحنه، اقدام به روشن کردن هم زمان و غیر ضروری چراغ قوه گوشی خود کنند. توصیه می‌شود از روشن کردن بی مورد و موازی چراغ قوه موبایل، خصوصاً برای کمک به دیگران پرهیز کنید.

۵٫ برای حفظ باتری به صورت متناوب از حالت پرواز استفاده کنید
در صورت امکان پذیر نبودن شارژ کردن باتری گوشی یا قطعی شبکه موبایل در ناحیه حادثه، گوشی خود را به حالت پرواز ببرید. این کار به حفظ بیشتر باتری کمک می‌کند. شما می‌توانید برای نمونه هر چند ساعت یک‌بار گوشی خود را فعال کنید و از رخدادهای احتمالی مطلع شوید.

۶٫ پرهیز از تماس‌های سراسیمه و طولانی
طبیعی است در هنگام بروز حوادث، همه ما به دنبال اطلاع از وضعیت بستگان و عزیزان خود باشیم، با این حال بهتر است ابتدا عمق فاجعه را بسنجید و در صورت جدی نبودن آن، از تماس سراسیمه با آنها خودداری کنید. در دقایق اولیه از بروز حوادث، اغلب مردم به شبکه موبایل هجوم می‌آورند که باعث بروز اختلال در شبکه و حتی از دسترس خارج شدن آن می‌شود. مطمئناً ناتوانی در برقراری تماس با عزیزانتان باعث شدت گرفتن نگرانی و حتی عصبانیت شما می‌شود. هم زمان در طرف مقابل نیز عزیزانتان از ناتوانی در تماس گرفتن با شما نگران می‌شوند.

از این رو توصیه می‌شود همان دقایق اولیه اقدام به اطلاع گرفتن از عزیزانتان نکنید و کمی منتظر بمانید تا درک درستی از وضعیت پیدا کنید.

همچنین تا جای ممکن از تماس های طولانی پرهیز کنید.

۷٫ از پیغام رسان‌های اینترنتی استفاده کنید
ممکن است به دلایلی چون ترافیک شدید، برقراری تماس صوتی امکان پذیر نباشد. شما می‌توانید از پیغام رسان‌ها برای برقراری تماس و همچنین کمک به زنده نگه داشتن شبکه کمک کنید.

۸٫ از اینترنت برای کسب اطلاعات استفاده نکنید
در ابتدای بروز حوادث و بلایا، شبکه‌های اجتماعی، وب سایت‌ها  و کانال‌های تلگرام مملو از شایعات، گمانه زنی‌ها و اطلاعات غیر دقیق می‌شوند که می‌تواند واکنش غیر منطقی شما را در پی داشته باشد.

همچنین اطلاعات غیر دقیق و خبرهای تأیید نشده در ترکیب با شایعات باعث نگرانی بیشتر و کاستن از توانایی مدیریت بحران شما می‌شود.

۹٫ برای شارژ کردن باتری از منابع جایگزین استفاده کنید
در صورتی که امکان شارژ کردن باتری با شارژر و برق شهری وجود ندارد، به دنبال یافتن منابع جایگزین باشید. می توانید از پاور بانک، شارژر فندکی و هر دستگاه دیگری که دارای درگاه USB است برای شارژ کردن گوشی خود استفاده کنید.

در صورتی که به پاوربانک یا شارژر فندکی برای خودرو دسترسی ندارید، می توانید از درگاه USB پخش خودرو، لپ تاپ، تلویزیون، گیرنده تلویزیونی و هر دستگاه دیگری که پیدا می شود استفاده کنید.

۱۰٫ فیلم یا عکس نگیرید
ممکن است در ابتدای بروز حوادث هیجان زده شوید و اقدام به ضبط ویدئو یا عکس گرفتن از حادثه کنید. این کار نه تنها هیچ کمکی به شما نمی‌کند، بلکه باعث اتلاف باتری گوشی و حتی در معرض خطر قرار گرفتن خودتان و دیگران می‌شود. از محل حادثه دور شوید و برای فیلم گرفتن هجوم نبرید.

۱۱٫ هرگز از آسیب دیدگان و قربانیان فیلم یا عکس نگیرید
به شدت از فیلم گرفتن و عکس گرفتن از آسیب دیدگان، قربانیان و وابستگان آنها پرهیز کنید. ممکن است آنها در لحظه شوکه شده باشند و متوجه فیلم گرفتن شما نشوند اما بعداً ویدئو یا عکس‌های شما بسیار برای آنها گران تمام شود. طبیعتاً هیچ کس دوست ندارد عکس و ویدئو عزیزان آسیب دیده خود را تا ابد همه جا ببیند.

به جان باختگان، آسیب دیدگان و بستگان آنها احترام بگذارید و به هیچ عنوان اقدام به عکس گرفتن یا فیلم گرفتن از آنها نکنید. این کار در تضاد با ارزش های اخلاقی است.

۱۲٫ مراقب باشید خودتان سوژه فیلم یا عکس‌های دیگران نشوید
هرچند ممکن است هنگام بروز حادثه چندان حواستان به محیط نباشد، اما جلوی هرگونه عکس گرفتن یا فیلم گرفتن از خودتان و اطرافیانتان را بگیرید. ممکن است عکس‌ها و فیلم‌های گرفته شده از شما یا عزیزانتان بعداً باعث رنجش شما شود.

۱۳٫ کودکان را سوژه عکس‌ها و ویدئوهایتان نکنید
شاید از نگاه شما عکس یا فیلم گرفتن از یک کودک یا حتی یک سالمند حادثه دیده بسیار ساده و بی اهمیت به نظر برسد اما همان ویدئو یا عکس می‌تواند برای مدت طولانی و حتی همیشه، باعث رنجش خاطر و عذاب آن شخص شود. هرگز از کودکان و سالمندان آسیب دیده یا بستگان و اطرافیان قربانیان فیلم یا عکس نگیرید.

منبع : شهر سخت افزار

چک لیست سئو

این پروژه به منظور یک چک لیست بهینه سازی سئو برای سازمان هایی مانند شرکت های برنامه نویسی به کار میرود.که نیاز به یک چک لیست و یک بانک اطلاعاتی از کار های خود دارند. برای استفاده از این نرم افزار هر کسی نمی تواند وارد این نرم افزار شود (فقط کسانی که دعوت نامه […]

بیشتر

وب سایت و نرم افزار اوستاش

این نرم افزار و وب سایت با استفاده از زبان برنامه نویسی سی شارپ و نوشته شده کار این نرم افزار آسان کردن دسترسی به خدمات ارزان و دلخواه به مردم می باشد. نحوه کار این نرم افزار به این صورت است که می توانید هر سرویسی مثل تاکسی پیک موتوری تعمیرات منزل و … […]

بیشتر

سوکت پروگرمینگ در جاوا (کاربر)

به نام خدا برای شروع باید یک سوکت بسازیم سپس آدرس آی پی سرور سوکت را به عنوان ورودی به سازنده بدهیم و برای و پورت مربوط به سوکت سرور را بدهیم. سپس باید Datainputstream و Dataoutputstream مربوط به سوکت را تعریف میکنیم. پس از تعریف سوکت و استریم های مربوط به سوکت شما می […]

بیشتردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جزئیاتنویسنده rezafta
تاریخ انتشار 05-12-20
تعداد بازدید 71 بازدید
زمان تقریبی مطالعه دقیقه 10
از شاخه مطالب روز