لطفا چند ثانیه صبر کنید

چطور با گوشی در عکاسی از مناظر بهترین باشیم؟

عکاسی از مناظر یکی از انواع محبوب عکاسی است. بسیاری از افراد این روزها سعی خود را می‌کنند که با گوشی خود به عکاسی از مناظر بپردازند؛ اما پیشرفت در این زمینه نیازمند رعایت چند نکته است.

عکاسی از مناظر یکی از لذت‌بخش‌ترین انواع عکاسی است. این نوع عکاسی معمولاً با طبیعت و فضای باز گره خورده و عکاس سعی می‌کند با ثبت آن تصاویر، لذت بودن در آن محیط را با بینندگان آن عکس به اشتراک بگذارد.

گوشی‌های جدید مانند آیفون ۱۱ پرو، هواوی P40 Pro یا گلکسی اس ۲۰ اولترا می‌توانند با اتکا به هوش مصنوعی خود، ضمن ثبت تصویر مد نظر شما، آن را بهبود دهند. این مسئله باعث شده است که بتوان کیفیت تصاویر ثبت شده با این گوشی‌ها را دوربین‌های حرفه‌ای DSLR مقایسه کرد.

ابزار مناسب برای عکاسی از مناظر
برخی معتقدند که عکاسی نیازمند ابزار خاصی نبوده و اگر انسان برای عکاسی مستعد باشد، ابزارها و مگاپیکسل‌ها از اهمیت چندانی برخوردار نیستند اما این امر چندان صحت ندارد. عکاسی جدا از دید خوب و هنرمندانه، نیازمند ابزار مناسب است؛ مخصوصاً در ثبت عکس‌های تکنیکی.

منظور از عکس تکنیکی، عکسی است که برای مثال، عکاس در آن سعی می‌کند با استفاده از کند کردن سرعت شاتر، حرکت آب را ثبت کند. ثبت چنین عکسی بدون سه‌پایه ممکن نیست. پس توجه داشته باشید که داشتن ابزار مناسب مثل همین سه‌پایه، می‌تواند بسیار مفید باشد.

landscape-photography-with-phone-2.jpg

جدا از این مسئله، لازم است به یک اصل کلیدی‌تر برگردیم. سنسور دوربین اکثر گوشی‌های امروزی حداقل ۱۳ مگاپیکسل است و می‌توان برای ثبت تصاویر قابل قبولی از مناظر روی آن باز حساب کرد. با این حال، داشتن دوربین بهتر، زحمت شما را برای اعمال افکت‌هایی مانند HDR کم کرده و جزئیات بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد.

یکی دیگر از ابزارهایی که استفاده از آن می‌تواند به شما کمک کند، لنزهای موسوم به Clip-on است. این لنز‌ها با یک گیره به گوشی شما وصل می‌شوند و روی لنز اصلی قرار می‌گیرند. اما فایده این لنزها چیست؟

مثل دوربین‌های DSLR که لنز در آن‌ها می‌تواند نقش‌های مختلفی بپذیرد، این لنزهای گیره‌ای هم نقشی مشابه در گوشی‌ها بر عهده دارند. برای مثال، اگر گوشی شما از لنز فوق عریض که یک ابزار مفید برای عکاسی از مناظر است، بهره نمی‌برد؛ می‌توانید با یک لنز گیره‌ای فوق عریض این مشکل را برطرف کنید.

وسیله ضروری بعدی برای عکاسی از مناظر، پاوربانک است. همان‌طور که گفتیم، عکاسی از مناظر معمولاً با بودن در طبیعت گره خورده و در طبیعت هم دسترسی به پریز کار چندان راحتی نیست. عکاسی مداوم هم از جمله فعالیت‌هایی است که باتری گوشی را خیلی سریع خالی می‌کند. در چنین شرایطی، داشتن پاوربانک مناسب بسیار ضروری است.

آخرین موردی که لازم است ذکر شود، هرچند عجیب، پوشش مناسب است. طبیعت در عین مهربانی می‌تواند موجود بی‌رحمی باشد. داشتن کفش مناسب می‌تواند از پیچ خوردن پای شما جلوگیری کند. لباس مناسب هم از شما در برابر گرما و سرما محافظت خواهد کرد. فراموش نکنید که در محیط‌های مرطوب هم مراقب گوشی خود باشید؛ هرچند امروزه بسیاری از گوشی‌ها ضد آب‌اند.

تنظیمات صحیح
برای داشتن کنترل روی عوامل کلیدی عکاسی مانند ایزو (تلفظ صحیح آی‌سو می‌باشد) و سرعت شاتر، لازم است گوشی خود را روی حالت دستی یا Pro ببرید. البته برای گرفتن عکس‌های معمولی از مناظر نیازی به انجام چنین کاری نیست؛ با این حال، عکس‌های تکنیکی به چنین چیزهایی نیاز دارند.

اگر با رابط کاربری دوربین خود راحت نیستید، بد نیست از اپ‌هایی مانند Moment، Lightroom یا MuseCam کار کنید. این اپ‌های ضمن ارائه همان تنظیمات، قابلیت‌های جذاب دیگری هم در اختیارتان قرار می‌دهند. برای مثال، عکاسی با فرمت RAW به شما جزئیات بسیار بیشتری نسبت به فرمت JPEG می‌دهد که فرمت عکاسی روی حالت عادی است.

انتخاب زمان صحیح
یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای عکاسی از مناظر، انتخاب زمان حیح برای عکاسی است. معمولاً بهترین نور برای عکاسی از مناظر را می‌توان در طلوع یا غروب آفتاب داشت.

عکاسی در ظهر یا بعد از ظهر، بدترین زمان ممکن برای این کار است. در این حالت سایه چندانی شکل نمی‌گیرد و تصویر بسیار بی‌روح به نظر می‌رسد.

landscape-photography-with-phone.jpg

پس اگر تصمیم دارید از یک محل خاص عکاسی کنید، ارزشش را دارد که صبح خیلی زود و پیش از طلوع آفتاب از خانه بیرون بزنید. اگر می‌توانید، همان مناظر را در غروب هم ثبت کنید تا بتوانید بهترین عکس‌ها را از میانشان امتحان کنید.

مراقب وضعیت آب و هوا باشید
منظور ما این نیست که اگر هوا بد است، نمی‌توان عکس خوبی گرفت. اتفاقاً برعکس! خیلی از عکاسان که به عکاسی از مناظر علاقه دارند، بهترین هوا برای عکاسی را هوای ابری و حتی توفانی می‌دانند. ابرهای سیاه می‌توانند روح دیگری به عکس شما بدهند.

اما هوایی که در آن همه چیز آرام و آسمان خاکستری است و ابرها بافت جذابی ندارند، شاید بدترین زمان برای عکاسی از مناظر باشد. نه نور مناسب و نه کنتراست خوبی به عکس می‌توانید بدهید.

با لنزهای خود بازی کنید
عکاسی نباید آن‌قدر برایتان به مسئله‌ای جدی بدل شود که تجربه کردن چیزهای مختلف را فراموش کنید. این روزها که گوشی‌ها حداقل دو لنز دارند، می‌توانید لنزهای مختلف گوشی خود را برای عکاسی از مناظر به کار بگیرید تا عکس‌های مختلفی به ثبت برسانید.

ترکیب‌بندی را فراموش نکنید
هرچند در عکاسی از مناظر در طبیعت کافی است که از لنز فوق عریض (Ultra Wide) گوشی خود استفاده کنید تا یک عکس قابل قبول داشته باشید؛ اما رعایت ترکیب‌بندی می‌تواند عکس شما را چندین درجه بهبود ببخشد. چیزهایی که لازم است در مبحث ترکیب‌بندی در عکاسی از مناظر رعایت کنید، عبارت‌اند از:

خط افق
توجه داشته باشید که عکس باید با خط افق هماهنگ باشد. عدم هماهنگی میان اضلاع کادر و خط افق می‌تواند عکس شما را کاملاً کج و ناشیانه جلوه دهد.

خطوط پیش‌رونده
وجود عاملی مانند یک جاده طولانی، یک دیوار بزرگ یا هر چیز دیگری که باعث شود چشم بیننده یک خط را در عکس تعقیب کند، می‌تواند به عکس شما کمک کند که بهتر دیده شود.

اجسام پیش‌زمینه‌ای
قرار گرفتن یک جسم در فاصله نزدیک به دوربین می‌تواند عکس ‌را بهتر کند. برای مثال، یک کنده شکسته یا یک سنگ نسبتاً بزرگ در گوشه کادر می‌تواند جان دیگری به عکس شما بدهد.

landscape-photography-with-phone-3.jpg

ویرایش عکس را فراموش نکنید
با رعایت تمامی این موارد، شما همچنان ممکن است نتوانید عکسی که مد نظرتان بوده است را داشته باشید. برای مثال، ممکن است White Balance آن با چیزی که باید باشد فرق کند. ایرادی ندارد. در چنین مواردی می‌توانید با نرم‌افزارهای ویرایش تصاویر، اشکالات جزئی را رفع کنید و به عکس ایده‌آل خود برسید. در مطلب دیگری، بهترین اپ‌های ویرایش عکس برای گوشی‌های هوشمند را مورد بررسی قرار داده‌ایم. از این لینک می‌توانید آن مطلب را مطالعه و اپ مورد نظر خود را دانلود کنید.

چک لیست سئو

این پروژه به منظور یک چک لیست بهینه سازی سئو برای سازمان هایی مانند شرکت های برنامه نویسی به کار میرود.که نیاز به یک چک لیست و یک بانک اطلاعاتی از کار های خود دارند. برای استفاده از این نرم افزار هر کسی نمی تواند وارد این نرم افزار شود (فقط کسانی که دعوت نامه […]

بیشتر

وب سایت و نرم افزار اوستاش

این نرم افزار و وب سایت با استفاده از زبان برنامه نویسی سی شارپ و نوشته شده کار این نرم افزار آسان کردن دسترسی به خدمات ارزان و دلخواه به مردم می باشد. نحوه کار این نرم افزار به این صورت است که می توانید هر سرویسی مثل تاکسی پیک موتوری تعمیرات منزل و … […]

بیشتر

سوکت پروگرمینگ در جاوا (کاربر)

به نام خدا برای شروع باید یک سوکت بسازیم سپس آدرس آی پی سرور سوکت را به عنوان ورودی به سازنده بدهیم و برای و پورت مربوط به سوکت سرور را بدهیم. سپس باید Datainputstream و Dataoutputstream مربوط به سوکت را تعریف میکنیم. پس از تعریف سوکت و استریم های مربوط به سوکت شما می […]

بیشتردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جزئیاتنویسنده rezafta
تاریخ انتشار 06-05-20
تعداد بازدید 131 بازدید
زمان تقریبی مطالعه دقیقه 10
از شاخه مطالب روز