لطفا چند ثانیه صبر کنید

وعده معاون وزیر ICT: اگر فرکانس‌های ۷۰۰ و ۸۰۰ از سوی صدا و سیما آزاد شود به دانش‌آموزان اینترنت رایگان می‌دهیم!

در ایام کرونایی استفاده از نرم‌افزار شاد راهکاری بود که وزارت آموزش و پرورش برای در ارتباط بودن دانش‌آموزان و معلمان و همچنین استفاده از محتوای آموزشی ارائه نمود. با این حال یکی از بزرگترین مسائلی که در این خصوص وجود دارد حجم داده تبادل شده و هزینه‌های مازادی است که از این راه و جوانب پیرامونی آن بر خانوار تحمیل می‌شود. اخیراً معاون وزیر ICT در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرده که با در اختیار داشتن فرکانس‌های مورد اختلاف با صدا و سیما می‌توانستیم این خدمات را رایگان در اختیار دانش‌آموزان قرار دهیم.

بنابر گزارش پیوست، هفته گذشته میزگردی با حضور مهدی شرفی، سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش، امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات و رضا تقی‌پور، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی برگزار شد تا به بررسی چالش‌های استفاده از اپلیکیشن «شاد» پرداخته شود.

در این برنامه با یک حساب سرانگشتی، مجری برنامه نشان داد که ۱۸ میلیون گیگابایت پیام در عرض یک ماه از طریق شبکه اجتماعی دانش‌آموزی «شاد» جابه‌جا شده و طبق برآرودهای صورت گرفته هزینه این میزان داده جابه‌جا شده حداقل در حدود ۴۰ میلیارد تومان است.

نکته دیگری که در این برنامه موجب اختلاف بین برخی از حاضران در میزگرد شد، داستان نسبتاً قدیمی آزاد سازی باندهای فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز از سوی صدا و سیما بود. در این برنامه امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد که اگر این باند فرکانسی از سوی دولت آزاد شود اینترنت به رایگان در اختیار دانش‌آموزان و معلمان قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر ارتباطات در این برنامه با توجه به سوالات عنوان شده به طرح این موضوع پرداخت که وقتی صحبت از عدالت آموزشی می‌شود باید به مسائل زیر توجه گردد:

به صورت پایه آیا امکان دسترسی به زیرساخت از قبیل زیرساخت شبکه و زیرساخت تجهیزات برای عموم مردم فراهم است؟ آیا تمامی بخش‌های جامعه از سواد دیجیتالی یکسانی برای دسترسی و استفاده از این تجهیزات برخوردارند و آیا محتوایی که تولید می‌شود به‌صورت برابر در اختیار افراد گذاشته می‌شود؟ و در نهایت اینکه آیا مجازی کردن آموزش منجر به عدالت آموزشی می‌شود؟

ناظمی در ادامه صحبت‌های خود اعلام نمود که ضریب نفوذ اینترنت در ایران به حدود ۹۰ درصد رسیده و از این بابت کشور وضعیت مطلوبی دارد. اما نکته مهم دیگر دسترسی به ابزارهای هوشمند جهت استفاده از این شبکه است. در این زمینه برخی موارد دیگر مربوط به زیرساخت نیست و مستقیماً به معیشت و وضعیت اقتصادی مربوط می‌شود. 

در ادامه برنامه رضا تقی‌پور، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی و وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت دهم با اشاره به اینکه آموزش هزینه دارد گفت:

باید در نظر گرفت که آموزش حضوری برای خود یک هزینه‌هایی دارد و آموزش مجازی هزینه‌های دیگر. شاید چون از ابتدا آمادگی برخورد با آموزش مجازی را نداشتیم در شرایط فعلی که بسیاری از هزینه‌ها از سوی خانواده‌ها پرداخت شده این احساس ایجاد می‌شود که ما در حال پرداخت یک هزینه اضافی هستیم.

shad1586.jpg

در این بخش از برنامه تقی‌پور بیشتر صحبت‌های خود را حول مشکل زیرساخت مطرح کرد و معتقد بود اگر شبکه ملی اطلاعات تاکنون راه‌اندازی شده بود هزینه دسترسی به شبکه به یک دوازدهم یا حتی یک شانزدهم هزینه فعلی می‌رسید. او در پاسخ به این سوال که در شرایط فعلی آیا می‌توان هزینه اتصال به شبکه را از دانش‌آموزان و معلمان نگرفت گفت: «اگر چنین موضوعی در دستور کار است باید پیشنهادش مطرح شود و در بودجه در نظر گرفته شود.»

در این بخش از برنامه امیر ناظمی وارد بحث شده و موضوع را این‌طور ادامه داد:

یکی از دلایل هزینه‌ها  توسعه ناهمگون شبکه است. هم‌اکنون از ۹۰ درصد افرادی که به پهن باند دسترسی دارند ۱۰ درصدشان از پهن‌باند ثابت و ۸۰ درصد آنها از پهن‌باند سیار استفاده می‌کنند این در حالی است که دسترسی به پهن باند سیار بسیار هزینه‌بر تر از پهن‌باند ثابت است. اگر باند فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ که در اختیار صدا و سیما است از سوی این سازمان آزاد می‌شد امکان توسعه پهن‌باند ثابت بیش از پیش فراهم بود.

در واکنش به صحبت‌های ناظمی، تقی پور مدعی شد که این صحبت درست نیس و باند فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ ارتباطی مستقیمی با زیرساخت و توسعه پهنای باند ندارد. از سوی دیگر، تجهیزاتی که هم‌اکنون در اپراتورهای کشور وجود دارد هماهنگ با این دو باند فرکانسی نیست و تقریبا استفاده و زیربار بردن این باندهای فرکانسی یک سال زمان می‌برد. او پیشنهاد کرد که بهتر است برای توسعه پهنای باند روی شبکه ملی اطلاعات تمرکز شود تا دسترسی ساده‌تر و ارزان‌تری در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد.

در واکنش به این صحبت‌ها، ناظمی موضوع ایرانسل را پیش کشیده و گفت:

ایرانسل به عنوان یکی از اپراتورهای مطرح کشور اعلام کرده است که اگر این دو باند فرکانسی آزاد شود در عرض یک هفته می‌تواند به مردم سرویس دهد.

امیر ناظمی در نهایت به عنوان یک بحث مهم موضوع قیمت و هزینه‌های صرف‌جویی شده برای کاربران را مد نظر قرار داده و اعلام کرد:

من از طرف وزارت ارتباطات قول می‌دهم که اگر سازمان صدا و سیما این دو باند فرکانسی را آزاد کند دسترسی دانش‌آموزان به شبکه شاد رایگان خواهد شد. اگر اپراتورها قول بدهند که دولت ۸ درصد سهم خود از دسترسی به اینترنت را نگیرد، رایگان به دانش‌آموزان سرویس می‌دهد مطمئنا این هزینه‌ها را دریافت نخواهد کرد.

به هر حال این بحث همچنان در گیر و دار درگیری لفظی صدا و سیما، وزارت ارتباطات و صاحب‌نظران و متخصصان قرار گرفته و نمی‌توان برای آن آینده واضحی را ترسیم کرد. 

چک لیست سئو

این پروژه به منظور یک چک لیست بهینه سازی سئو برای سازمان هایی مانند شرکت های برنامه نویسی به کار میرود.که نیاز به یک چک لیست و یک بانک اطلاعاتی از کار های خود دارند. برای استفاده از این نرم افزار هر کسی نمی تواند وارد این نرم افزار شود (فقط کسانی که دعوت نامه […]

بیشتر

وب سایت و نرم افزار اوستاش

این نرم افزار و وب سایت با استفاده از زبان برنامه نویسی سی شارپ و نوشته شده کار این نرم افزار آسان کردن دسترسی به خدمات ارزان و دلخواه به مردم می باشد. نحوه کار این نرم افزار به این صورت است که می توانید هر سرویسی مثل تاکسی پیک موتوری تعمیرات منزل و … […]

بیشتر

سوکت پروگرمینگ در جاوا (کاربر)

به نام خدا برای شروع باید یک سوکت بسازیم سپس آدرس آی پی سرور سوکت را به عنوان ورودی به سازنده بدهیم و برای و پورت مربوط به سوکت سرور را بدهیم. سپس باید Datainputstream و Dataoutputstream مربوط به سوکت را تعریف میکنیم. پس از تعریف سوکت و استریم های مربوط به سوکت شما می […]

بیشتردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جزئیاتنویسنده rezafta
تاریخ انتشار 05-21-20
تعداد بازدید 60 بازدید
زمان تقریبی مطالعه دقیقه 10
از شاخه مطالب روز