لطفا چند ثانیه صبر کنید

وضعیت این روزهای بازار موبایل کشور؛ آیا با احتکاری بزرگ روبرو هستیم؟

اگر مطالب اخیر ما در شهر سخت افزار را دنبال کرده باشید حتماً در جریان این موضوع هستید که مشکلات بسیار زیادی طی دو سه ماه اخیر پیرامون عرضه گوشی هوشمند در کشور به وجود آمده است. با انتشار یک خبر قابل تأمل از سوی وزیر ICT، حالا این احتمال قوت گرفته که احتکار گسترده‌ای در بازار موبایل کشور به وجود آمده است.

به طور مداوم در چند هفته اخیر به بررسی موضوع کاهش عرضه گوشی‌های هوشمند در بازار موبایل کشور پرداخته‌ و می‌توانیم بگوییم که شاید وضعیت این روزها بازار کشور به بدترین شرایط طی دو سه سال گذشته رسیده است.

در بازار عجیب این روزها یا نمی‌توانید یک گوشی را در لیست موجودی فروشگاه‌ها پیدا کنید و یا اگر گوشی یافت شود قیمت آن بسیار بیشتر از قیمت دو سه ماه پیش شده است.

اما همانطور که در مقدمه این مطلب گفته شد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به گلایه‌های متعدد کاربران نسبت به قیمت گوشی هوشمند در کشور اعلام نموده که با استعلام از وزیر صنعت، واردات بیش از ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه به کشور از ابتدای سال به اثبات رسیده که منافی برخی آمارهای اعلام شده قبلی است.

وزارت صنعت آمار وارداتی بسیار بیشتر از موجودی بازار را اعلام می‌کند
هفته گذشته انجمن واردکننده‌گان موبایل کشور اعلام کرد از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا نیمه اردیبهشت تنها ۷۰۰ هزار دستگاه گوشی هوشمند وارد کشور شده است و مصرف ماهانه متوسط ایرانیان نزدیک به ماهیانه ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه است. جدای از برآورد ماهانه اعلام شده توسط این انجمن که به نظر باید تأمل بیشتری روی آن صورت گیرد، حالا آمار ۱ میلیون ۴۰۰ هزار دستگاه وارد شده به کشور تناقض آشکاری را با آمار ۷۰۰ هزار دستگاهی که نیمی از آن است نشان می‌دهد.

جهرمی در این خصوص در پاسخ به گلایه کاربری در توییتر گفته است:

از وزیر صنعت این‌ موضوع را می‌پرسم، اما احتمالا به دلیل تعطیلی کارخانه‌های تولیدی در کشورهای تولیدکننده‌ مثل کره جنوبی و چین، واردات کاهش یافته است.
البته تا دو روز پیش، آمار واردات نشان می‌دهد که یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه گوشی همراه وارد شده که روشن نشده است. شاید کمی هم احتکار شده باشد که البته در این مورد اطمینان ندارم.

 بررسی آمار در این موضوع هنگامی جالب‌تر می‌شود که بدانیم پیرو اعلام رئیس هیات‌مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی واردات موبایل از یک ماه پیش متوقف شده است و براساس این آمار، تا پایان بهمن سال گذشته بیش از ۹ میلیون و ۷۹۹ هزار گوشی همراه وارداتی در سامانه همتا ثبت شده که نسبت به حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار گوشی همراه وارداتی ثبت شده در این سامانه در مدت مشابه سال گذشته ۲۹۰٫۳ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین در این مدت بیش از ۳ میلیون و ۷۶۸ هزار گوشی همراه مسافری در سامانه همتا ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۶٫۵ درصد بیشتر است.

اما داستان واردات گوشی تنها قضیه دخیل در این موضوع نیست
در همین زمینه دنیای اقتصاد در گزارش تحلیلی اخیر خود بیشتر مشکلات را ناشی از برنامه ناصحیح دولت و اجرای بدتر آن در دو فاز می‌داند. ابتدا به ساکن مشکل ناشی از محدودیت اعمال شده به واسطه طرح رجیستری است (که به ذاته با محدود کردن قاچاق می‌تواند بسیار مفید باشد) و در جایگاه دوم می‌توان تقصیر را به گردن واردکننده‌گانی انداخت که پیش از این نیز با اختلاف نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی که از سوی دولت در اختیار واردکننده‌گان قرار می‌گرفت، زمینه را برای احتکار (در یک نوبت) فراهم کرده بود.

با این وجود شرایط رادیکالی کشور از حیث واردات که به موجب شیوع بیماری کرونا بیش از هر روزی شامل محدودیت‌های متعدد شده از یک سو و نیاز به خرید گوشی‌های جدید برای استفاده از بسترهای آموزشی آنلاین از سوی دیگر هر دو مزید بر علت شده‌اند تا برخی از واردکننده‌گان تصمیم به عدم عرضه گوشی در بازار به منظور تنظیم قیمت این دستگاه‌ها مطابق با خواسته‌های خود بگیرند.

در کنار موارد فوق باید افزایش نرخ برابری ارز و ریال را نیز مد نظر قرار دهیم که بهانه‌ای بسیار خوب به دست عرضه‌کننده‌گان گوشی هوشمند داده و شرایط را حتی بدتر از حالت ایجاد شده در اوایل اجرای طرح رجیستری کند.

نتیجه‌گیری
در مجموع عواملی همچون کمبود جهانی کالا به‌دلیل گسترش بیماری کرونا و کاهش تولید، بالا رفتن نرخ ارز، بسته شدن مرزهای کشور و محدودیت‌های ترانزیتی برای واردات کالا و معرفی اپلیکیشن شاد منجر به عدم اطمینان بازار برای تـمین محصولات در آینده شده که در نهایت تمام این عوامل تعادل بین عرضه و تقاضا را بر هم زده است.

در شرایط فعلی که سیل عظیمی از تقاضا در بازار پدید آمده، کالا در سطح عرضه به حداقل رسیده است. قیمت ارز افزایش یافته و ارز به واردات موبایل تخصیص داده نمی‌شود و احتمال از سرگرفتن قاچاق با سوءاستفاده از رویه مسافری به بهانه عدم تامین کالا توسط واردکنندگان، تهدیدی جدی است که باید چاره‌ای برای آن اندیشیده شود.

منبع : شهر شخت افزار

چک لیست سئو

این پروژه به منظور یک چک لیست بهینه سازی سئو برای سازمان هایی مانند شرکت های برنامه نویسی به کار میرود.که نیاز به یک چک لیست و یک بانک اطلاعاتی از کار های خود دارند. برای استفاده از این نرم افزار هر کسی نمی تواند وارد این نرم افزار شود (فقط کسانی که دعوت نامه […]

بیشتر

وب سایت و نرم افزار اوستاش

این نرم افزار و وب سایت با استفاده از زبان برنامه نویسی سی شارپ و نوشته شده کار این نرم افزار آسان کردن دسترسی به خدمات ارزان و دلخواه به مردم می باشد. نحوه کار این نرم افزار به این صورت است که می توانید هر سرویسی مثل تاکسی پیک موتوری تعمیرات منزل و … […]

بیشتر

سوکت پروگرمینگ در جاوا (کاربر)

به نام خدا برای شروع باید یک سوکت بسازیم سپس آدرس آی پی سرور سوکت را به عنوان ورودی به سازنده بدهیم و برای و پورت مربوط به سوکت سرور را بدهیم. سپس باید Datainputstream و Dataoutputstream مربوط به سوکت را تعریف میکنیم. پس از تعریف سوکت و استریم های مربوط به سوکت شما می […]

بیشتردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جزئیاتنویسنده rezafta
تاریخ انتشار 05-11-20
تعداد بازدید 95 بازدید
زمان تقریبی مطالعه دقیقه 10
از شاخه مطالب روز