لطفا چند ثانیه صبر کنید

close

وضعیت این روزهای بازار موبایل کشور؛ آیا با احتکاری بزرگ روبرو هستیم؟

اگر مطالب اخیر ما در شهر سخت افزار را دنبال کرده باشید حتماً در جریان این موضوع هستید که مشکلات بسیار زیادی طی دو سه ماه اخیر پیرامون عرضه گوشی هوشمند در کشور به وجود آمده است. با انتشار یک خبر قابل تأمل از سوی وزیر ICT، حالا این احتمال قوت گرفته که احتکار گسترده‌ای در بازار موبایل کشور به وجود آمده است.

به طور مداوم در چند هفته اخیر به بررسی موضوع کاهش عرضه گوشی‌های هوشمند در بازار موبایل کشور پرداخته‌ و می‌توانیم بگوییم که شاید وضعیت این روزها بازار کشور به بدترین شرایط طی دو سه سال گذشته رسیده است.

در بازار عجیب این روزها یا نمی‌توانید یک گوشی را در لیست موجودی فروشگاه‌ها پیدا کنید و یا اگر گوشی یافت شود قیمت آن بسیار بیشتر از قیمت دو سه ماه پیش شده است.

اما همانطور که در مقدمه این مطلب گفته شد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به گلایه‌های متعدد کاربران نسبت به قیمت گوشی هوشمند در کشور اعلام نموده که با استعلام از وزیر صنعت، واردات بیش از 1 میلیون و 400 هزار دستگاه به کشور از ابتدای سال به اثبات رسیده که منافی برخی آمارهای اعلام شده قبلی است.

وزارت صنعت آمار وارداتی بسیار بیشتر از موجودی بازار را اعلام می‌کند
هفته گذشته انجمن واردکننده‌گان موبایل کشور اعلام کرد از ابتدای سال 1399 تا نیمه اردیبهشت تنها 700 هزار دستگاه گوشی هوشمند وارد کشور شده است و مصرف ماهانه متوسط ایرانیان نزدیک به ماهیانه 1 میلیون و 200 هزار دستگاه است. جدای از برآورد ماهانه اعلام شده توسط این انجمن که به نظر باید تأمل بیشتری روی آن صورت گیرد، حالا آمار 1 میلیون 400 هزار دستگاه وارد شده به کشور تناقض آشکاری را با آمار 700 هزار دستگاهی که نیمی از آن است نشان می‌دهد.

جهرمی در این خصوص در پاسخ به گلایه کاربری در توییتر گفته است:

از وزیر صنعت این‌ موضوع را می‌پرسم، اما احتمالا به دلیل تعطیلی کارخانه‌های تولیدی در کشورهای تولیدکننده‌ مثل کره جنوبی و چین، واردات کاهش یافته است.
البته تا دو روز پیش، آمار واردات نشان می‌دهد که یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه گوشی همراه وارد شده که روشن نشده است. شاید کمی هم احتکار شده باشد که البته در این مورد اطمینان ندارم.

 بررسی آمار در این موضوع هنگامی جالب‌تر می‌شود که بدانیم پیرو اعلام رئیس هیات‌مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی واردات موبایل از یک ماه پیش متوقف شده است و براساس این آمار، تا پایان بهمن سال گذشته بیش از ۹ میلیون و ۷۹۹ هزار گوشی همراه وارداتی در سامانه همتا ثبت شده که نسبت به حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار گوشی همراه وارداتی ثبت شده در این سامانه در مدت مشابه سال گذشته 290.3 درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین در این مدت بیش از ۳ میلیون و ۷۶۸ هزار گوشی همراه مسافری در سامانه همتا ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 36.5 درصد بیشتر است.

اما داستان واردات گوشی تنها قضیه دخیل در این موضوع نیست
در همین زمینه دنیای اقتصاد در گزارش تحلیلی اخیر خود بیشتر مشکلات را ناشی از برنامه ناصحیح دولت و اجرای بدتر آن در دو فاز می‌داند. ابتدا به ساکن مشکل ناشی از محدودیت اعمال شده به واسطه طرح رجیستری است (که به ذاته با محدود کردن قاچاق می‌تواند بسیار مفید باشد) و در جایگاه دوم می‌توان تقصیر را به گردن واردکننده‌گانی انداخت که پیش از این نیز با اختلاف نرخ ارز 4200 تومانی که از سوی دولت در اختیار واردکننده‌گان قرار می‌گرفت، زمینه را برای احتکار (در یک نوبت) فراهم کرده بود.

با این وجود شرایط رادیکالی کشور از حیث واردات که به موجب شیوع بیماری کرونا بیش از هر روزی شامل محدودیت‌های متعدد شده از یک سو و نیاز به خرید گوشی‌های جدید برای استفاده از بسترهای آموزشی آنلاین از سوی دیگر هر دو مزید بر علت شده‌اند تا برخی از واردکننده‌گان تصمیم به عدم عرضه گوشی در بازار به منظور تنظیم قیمت این دستگاه‌ها مطابق با خواسته‌های خود بگیرند.

در کنار موارد فوق باید افزایش نرخ برابری ارز و ریال را نیز مد نظر قرار دهیم که بهانه‌ای بسیار خوب به دست عرضه‌کننده‌گان گوشی هوشمند داده و شرایط را حتی بدتر از حالت ایجاد شده در اوایل اجرای طرح رجیستری کند.

نتیجه‌گیری
در مجموع عواملی همچون کمبود جهانی کالا به‌دلیل گسترش بیماری کرونا و کاهش تولید، بالا رفتن نرخ ارز، بسته شدن مرزهای کشور و محدودیت‌های ترانزیتی برای واردات کالا و معرفی اپلیکیشن شاد منجر به عدم اطمینان بازار برای تـمین محصولات در آینده شده که در نهایت تمام این عوامل تعادل بین عرضه و تقاضا را بر هم زده است.

در شرایط فعلی که سیل عظیمی از تقاضا در بازار پدید آمده، کالا در سطح عرضه به حداقل رسیده است. قیمت ارز افزایش یافته و ارز به واردات موبایل تخصیص داده نمی‌شود و احتمال از سرگرفتن قاچاق با سوءاستفاده از رویه مسافری به بهانه عدم تامین کالا توسط واردکنندگان، تهدیدی جدی است که باید چاره‌ای برای آن اندیشیده شود.

منبع : شهر شخت افزار

کارکردن با بانک اطلاعاتی در جاوا بخش اول

به نام خدا با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و بزرگ شدن اطلاعات دیگر اطلاعات قابل ذخیره در فایل نیستند به دلایل مختلف مثل کند بودن مطمئن نبودن و… به همین دلیل بهترین گزینه برای ذخیره اطلاعات در سیستم و یا سرور استفاده از بانک های اطلاعاتی یا دیتابیس می باشد. برای استفاده از این بخش […]

بیشتر

اجرای یک برنامه در جاوا

به نام خدا با پیشرفت برنامه های کامپیوتر گاهی اوقات در برنامه خود نیاز داریم که یک برنامه خارجی مثل کروم را در برنامه خود اجرا کنیم. ابتدا برای این کار باید متند Runtime را باید فراخوانی کنیم پس از فراخوانی متد باید برای کنترل خطا از try و catch استفاده کنیم تا در صورت […]

بیشتر

سورچی

این نرم افزار نرم افزار آزمون تحت شبکه می باشد که با جاوا نوشته شده و روی سیستم عامل های اندروید لینوکس ویندوز و مک قابل اجرا می باشد. پکیج سورچی شامل 11 نرم افزار به صورت زیر می باشد : سه نرم افزار تحت سرور برای اجرا روی مک ویندوز و لینوکس چهار نرم […]

بیشتردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جزئیاتنویسنده rezafta
تاریخ انتشار 05-11-20
تعداد بازدید 61 بازدید
زمان تقریبی مطالعه دقیقه 10
از شاخه مطالب روز