لطفا چند ثانیه صبر کنید

close

ساخت چشم مصنوعی بیولوژیکی که دارای نزدیک‌ترین ساختار به چشم طبیعی انسان است

ساخت اعضای مصنوعی بدن انسان همواره یکی از چالش‌های مهم و بحث‌برانگیز در دنیای پزشکی و مهندسی بوده است. به تازگی گروهی از دانشمندان مدعی ساخت چشم مصنوعی شدند که می‌تواند عملکردی بسیار سطح بالا و نزدیک به چشم انسان داشته باشد.

ساخت اعضای مصنوعی بدن به علت ساختار بیولوژیک خاص و همچنین ابعادی که دارند همواره موضوعی بسیار مهم و چالش‌برانگیز بوده و در بسیاری مواقع دانشمندان بیشتر بر تجارب و اعضای زنده گذشته تکیه کرده‌اند تا به دنبال آن باشند یک عضو را از ابتدا خلق و در بدن بیماران استفاده کنند.

اما همانطور که در مقدمه مطلب گفتیم به نظر در مورد چشم انسان که یکی از پیچیده و مهم‌ترین اعضای بدن است توفیقات بسیار جذابی حاصل شده است. بنابر گزارش New Scientist از دانشگاه علوم و فناوری هنگ‌ کنگ، گروهی از مهندسین این دانشگاه موفق به ساخت چشمی مصنوعی شده‌اند که بسیار شباهت به چشم طبیعی داشته و می‌تواند عملکردی در حد و یا نزدیک به چشم انسان داشته باشد.

مانند چشم طبیعی، چشم مصنوعی ساخته شده شامل یک لنز برای فوکوس روی نقطه مورد نظر و یک عنبیه نیم‌کره دارد. در این عضو مصنوعی یک سنسور نوری که از نانوسیم‌ها به صورت آرایه‌ای ساخته شده درون یک غشاء ساخته شده از اکسید آلومینیوم به صورت نیم‌کره جای گرفته که با توجه به ساختار سیم‌ها که از فلز مایع (آلیاژ گالیوم – ایندیوم) عملکردی مانند عنبیه چشم انسان را ارائه می‌دهد.

eye-2.jpg

این آرایه به کمک سنسور نوری که ساختار آن را بیان کردیم اطلاعات را از محیط دریافت کرده و در ادامه آنها را به سیگنال‌هایی قابل پردازش تبدیل می‌کند تا در نهایت بتوان اعصاب بینایی را تحریک نمود. همچنین برای اینکه عملکرد این ساختار به چشم انسان شباهت بیشتری داشته باشد به جای مایع زجاجیه چشم (مایع ژل مانندی که بین لنز و شبکیه وجود دارد) از یک مایع یونیزه شده استفاده می‌کند تا طیف بینایی به صورت طبیعی‌تری بازتولید گردد.

در این ساختار چشم مصنوعی بخش‌های دیگری که وجود آنها برای عملکرد طبیعی‌تر چشم انسان ضروری‌ است نیز جای گرفته‌اند که از میان آنها می‌توانیم به لایه ایندیوم که موجب برقرار بهتر تماس الکتریکی زمانی که سوکت پلیمر سیلیکونی سنسور و سیم‌ها را در مکان تعریف شده آنها تثبیت می‌کند، اشاره کنیم.

eye-3.jpg

این چشم در حال حاضر توانایی ارائه میدان دیدی در حد 100 درجه به کاربر را داشته و مسلماً فاصله قابل توجهی با 130 درجه چشم طبیعی انسان دارد. در عین حال رزولوشن بینایی فرد با این چشم تنها به 100 پیکسل می‌رسد که نمی‌توان از آن انتظار تداعی اجسام با معنی را داشت و شاید تنها بتوان به فرد این مفهوم را منتقل کرد که در یک فضا، اجسام بسیار کلی و بزرگ وجود دارند یا خیر.

نکته بسیار جالبی که در خصوص عملکرد این چشم مصنوعی وجود دارد این است که برای عملکرد آن به منبع تغذیه خارجی نیاز نیست و این چشم تمامی توان مورد نیاز خود را از نور خورشید می‌گیرد.

فراموش نکنید که این تازه شروع کار است و با گسترش فناوری بعید نیست روزی که به اعضای مصنوعی به پیچیدگی چشم انسان برسیم که عملکردی نزدیک و یا حتی بهتر از آن داشته باشند. البته ایده مطرح شده در اینجا پیچیدگی‌ها خاص خود را دارد و این یک امر قطعی نیست که چشم انسان لزوماً باید با از اعضای طبیعی ساخته شود. شاید روزی چشمی ساخته شود که تنها پوسته‌ای شبیه به چشم طبیعی داشته و در داخل با اتصال انبوهی از قطعات سیلیکونی، عملکردی بهتر با قابلیت‌‎های بیشتر به قوه بینایی انسان بدهد.

اگر به این موضوع علاقه‌مند شدید می‌توانید متن کامل مقاله منتشر شده در مورد این پروژه را در این آدرس بیابید.

کارکردن با بانک اطلاعاتی در جاوا بخش اول

به نام خدا با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و بزرگ شدن اطلاعات دیگر اطلاعات قابل ذخیره در فایل نیستند به دلایل مختلف مثل کند بودن مطمئن نبودن و… به همین دلیل بهترین گزینه برای ذخیره اطلاعات در سیستم و یا سرور استفاده از بانک های اطلاعاتی یا دیتابیس می باشد. برای استفاده از این بخش […]

بیشتر

اجرای یک برنامه در جاوا

به نام خدا با پیشرفت برنامه های کامپیوتر گاهی اوقات در برنامه خود نیاز داریم که یک برنامه خارجی مثل کروم را در برنامه خود اجرا کنیم. ابتدا برای این کار باید متند Runtime را باید فراخوانی کنیم پس از فراخوانی متد باید برای کنترل خطا از try و catch استفاده کنیم تا در صورت […]

بیشتر

سورچی

این نرم افزار نرم افزار آزمون تحت شبکه می باشد که با جاوا نوشته شده و روی سیستم عامل های اندروید لینوکس ویندوز و مک قابل اجرا می باشد. پکیج سورچی شامل 11 نرم افزار به صورت زیر می باشد : سه نرم افزار تحت سرور برای اجرا روی مک ویندوز و لینوکس چهار نرم […]

بیشتردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جزئیاتنویسنده rezafta
تاریخ انتشار 05-23-20
تعداد بازدید 32 بازدید
زمان تقریبی مطالعه دقیقه 10
از شاخه مطالب روز