لطفا چند ثانیه صبر کنید

ساخت چشم مصنوعی بیولوژیکی که دارای نزدیک‌ترین ساختار به چشم طبیعی انسان است

ساخت اعضای مصنوعی بدن انسان همواره یکی از چالش‌های مهم و بحث‌برانگیز در دنیای پزشکی و مهندسی بوده است. به تازگی گروهی از دانشمندان مدعی ساخت چشم مصنوعی شدند که می‌تواند عملکردی بسیار سطح بالا و نزدیک به چشم انسان داشته باشد.

ساخت اعضای مصنوعی بدن به علت ساختار بیولوژیک خاص و همچنین ابعادی که دارند همواره موضوعی بسیار مهم و چالش‌برانگیز بوده و در بسیاری مواقع دانشمندان بیشتر بر تجارب و اعضای زنده گذشته تکیه کرده‌اند تا به دنبال آن باشند یک عضو را از ابتدا خلق و در بدن بیماران استفاده کنند.

اما همانطور که در مقدمه مطلب گفتیم به نظر در مورد چشم انسان که یکی از پیچیده و مهم‌ترین اعضای بدن است توفیقات بسیار جذابی حاصل شده است. بنابر گزارش New Scientist از دانشگاه علوم و فناوری هنگ‌ کنگ، گروهی از مهندسین این دانشگاه موفق به ساخت چشمی مصنوعی شده‌اند که بسیار شباهت به چشم طبیعی داشته و می‌تواند عملکردی در حد و یا نزدیک به چشم انسان داشته باشد.

مانند چشم طبیعی، چشم مصنوعی ساخته شده شامل یک لنز برای فوکوس روی نقطه مورد نظر و یک عنبیه نیم‌کره دارد. در این عضو مصنوعی یک سنسور نوری که از نانوسیم‌ها به صورت آرایه‌ای ساخته شده درون یک غشاء ساخته شده از اکسید آلومینیوم به صورت نیم‌کره جای گرفته که با توجه به ساختار سیم‌ها که از فلز مایع (آلیاژ گالیوم – ایندیوم) عملکردی مانند عنبیه چشم انسان را ارائه می‌دهد.

eye-2.jpg

این آرایه به کمک سنسور نوری که ساختار آن را بیان کردیم اطلاعات را از محیط دریافت کرده و در ادامه آنها را به سیگنال‌هایی قابل پردازش تبدیل می‌کند تا در نهایت بتوان اعصاب بینایی را تحریک نمود. همچنین برای اینکه عملکرد این ساختار به چشم انسان شباهت بیشتری داشته باشد به جای مایع زجاجیه چشم (مایع ژل مانندی که بین لنز و شبکیه وجود دارد) از یک مایع یونیزه شده استفاده می‌کند تا طیف بینایی به صورت طبیعی‌تری بازتولید گردد.

در این ساختار چشم مصنوعی بخش‌های دیگری که وجود آنها برای عملکرد طبیعی‌تر چشم انسان ضروری‌ است نیز جای گرفته‌اند که از میان آنها می‌توانیم به لایه ایندیوم که موجب برقرار بهتر تماس الکتریکی زمانی که سوکت پلیمر سیلیکونی سنسور و سیم‌ها را در مکان تعریف شده آنها تثبیت می‌کند، اشاره کنیم.

eye-3.jpg

این چشم در حال حاضر توانایی ارائه میدان دیدی در حد ۱۰۰ درجه به کاربر را داشته و مسلماً فاصله قابل توجهی با ۱۳۰ درجه چشم طبیعی انسان دارد. در عین حال رزولوشن بینایی فرد با این چشم تنها به ۱۰۰ پیکسل می‌رسد که نمی‌توان از آن انتظار تداعی اجسام با معنی را داشت و شاید تنها بتوان به فرد این مفهوم را منتقل کرد که در یک فضا، اجسام بسیار کلی و بزرگ وجود دارند یا خیر.

نکته بسیار جالبی که در خصوص عملکرد این چشم مصنوعی وجود دارد این است که برای عملکرد آن به منبع تغذیه خارجی نیاز نیست و این چشم تمامی توان مورد نیاز خود را از نور خورشید می‌گیرد.

فراموش نکنید که این تازه شروع کار است و با گسترش فناوری بعید نیست روزی که به اعضای مصنوعی به پیچیدگی چشم انسان برسیم که عملکردی نزدیک و یا حتی بهتر از آن داشته باشند. البته ایده مطرح شده در اینجا پیچیدگی‌ها خاص خود را دارد و این یک امر قطعی نیست که چشم انسان لزوماً باید با از اعضای طبیعی ساخته شود. شاید روزی چشمی ساخته شود که تنها پوسته‌ای شبیه به چشم طبیعی داشته و در داخل با اتصال انبوهی از قطعات سیلیکونی، عملکردی بهتر با قابلیت‌‎های بیشتر به قوه بینایی انسان بدهد.

اگر به این موضوع علاقه‌مند شدید می‌توانید متن کامل مقاله منتشر شده در مورد این پروژه را در این آدرس بیابید.

چک لیست سئو

این پروژه به منظور یک چک لیست بهینه سازی سئو برای سازمان هایی مانند شرکت های برنامه نویسی به کار میرود.که نیاز به یک چک لیست و یک بانک اطلاعاتی از کار های خود دارند. برای استفاده از این نرم افزار هر کسی نمی تواند وارد این نرم افزار شود (فقط کسانی که دعوت نامه […]

بیشتر

وب سایت و نرم افزار اوستاش

این نرم افزار و وب سایت با استفاده از زبان برنامه نویسی سی شارپ و نوشته شده کار این نرم افزار آسان کردن دسترسی به خدمات ارزان و دلخواه به مردم می باشد. نحوه کار این نرم افزار به این صورت است که می توانید هر سرویسی مثل تاکسی پیک موتوری تعمیرات منزل و … […]

بیشتر

سوکت پروگرمینگ در جاوا (کاربر)

به نام خدا برای شروع باید یک سوکت بسازیم سپس آدرس آی پی سرور سوکت را به عنوان ورودی به سازنده بدهیم و برای و پورت مربوط به سوکت سرور را بدهیم. سپس باید Datainputstream و Dataoutputstream مربوط به سوکت را تعریف میکنیم. پس از تعریف سوکت و استریم های مربوط به سوکت شما می […]

بیشتردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جزئیاتنویسنده rezafta
تاریخ انتشار 05-23-20
تعداد بازدید 55 بازدید
زمان تقریبی مطالعه دقیقه 10
از شاخه مطالب روز