لطفا چند ثانیه صبر کنید

آیا اسکرین‌شات گرفتن هم جرم محسوب می‌شود؟

آیا می‌دانستید در قانون مجازات اسلامی افشای اسرار خصوصی دیگران که می‌تواند در شکل گرفتن اسکرین شات و انتشار آن صورت بگیرد هم جرم محسوب می‌شود و مجازات سنگینی نیز برای آن در نظر گرفته شده است؟

در قانون جرایم رایانه‌ای کشور عناوینی مشخص از جمله کلاهبرداری رایانه‌ای، جاسوسی رایانه‌ای و سرقت نرم افزار تعریف شده است که می‌توان فرد خطاکار را در صورت ارتکاب آن‌ها مورد پیگرد قضائی قرار داد.

با افزایش ارتباطات بین مردم، افزوده شدن فضای مجازی به یک عضو اصلی در جامعه و همچنن گسترش برنامه‌های اجتماعی و پیام‌رسان، به تبع آن جرم هم در فضای مجازی افزایش پیدا کرده و همین امر باعث شده عده‌ای از اسرار مردم در این فضا کلاهبرداری، اخاذی و جعل کنند. برخی از تبهکاران نیز در این حوزه از این فضا سوء استفاده کرده و با تهدید سایر کاربران به افشای حریم خصوصی آن‌ها نظیر انتشار تصاویر خصوصی و فیلم‌های خانوادگی و شخصی آن‌ها به اخاذی یا درخواست‌های غیرقانونی می‌پردازند و همین امر باعث شده است تا فضای مجازی به فضای ناامن و غیرقابل اعتمادی تبدیل شود و در پی آن سوء استفاده‌های غیرقابل جبرانی صورت بگیرد.

باید گفت که در قانون مجازات اسلامی و جرایم رایانه‌ای کشور در قبال جلوگیری از بروز این جرائم نیز تدابیری اندیشیده شده است. در حال حاضر اگر شخصی شما را تهدید به افشای اطلاعات خصوصی و شخصی که شامل عکس‌ها، متن پیام‌ها، صدای ضبط‌شده، فیلم و.. کند حتی اگر هرگز آن عمل را صورت ندهد (که در بیشتر مواقع اینگونه است) ارتکاب جرم تهدید از سوی او قطعی و قابل شکایت و پیگیری است؛ چرا که تهدید یک جرم آنی محسوب می‌شود.

در ماده ۶۶۶ قانون مجازات اسلامی و در بخش تعریزات آمده است که هرگاه شخصی، یک نفر را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی یا افشای اطلاعات سری نسبت به خود یا بستگان او نماید اعم از این‌که به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

این موضوع در ماده ۷۴۵ (ماده ۱۶ قانون جرائم رایانه‌ای) نیز ذکر شده است. براساس این قانون افشای اسرار خصوصی دیگران جرم بوده و افراد به جزای نقدی و حبس تا دو سال و ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهند شد. به این ترتیب شهروندان می‌توانند در مقابله با برخی از افراد که با در اختیار داشتن اسکرین‌شات گفتگوها اقدام به تهدید دیگران می‌کنند، به کلانتری مراجعه کرده و شکایت رسمی خود را مطرح کنند. براساس این قانون تمام مواردی که موجب خدشه‌دار شدن حقوق شهروندی دیگران باشد جرم بوده و افشای اسرار خصوصی افراد نیز در زمره همین موضوع محسوب می‌شود.

همچنین در قانون جرایم رایانه‌ای عناوینی مشخص از جمله کلاهبرداری رایانه‌ای، جاسوسی رایانه‌ای و سرقت نرم افزار، جعل رایانه‌ای، ایجاد خسارت در تغییر و تخریب داده‌ها یا برنامه‌های رایانه‌ای، خرابکاری رایانه‌ای، نفوذ کردن رایانه‌ای با استفاده از هک کردن و دسترسی غیرمجاز، استراق سمع غیرمجاز و… جرم انگاری شده است که می‌توان فرد را مورد پیگرد قضائی قرار داد.

چک لیست سئو

این پروژه به منظور یک چک لیست بهینه سازی سئو برای سازمان هایی مانند شرکت های برنامه نویسی به کار میرود.که نیاز به یک چک لیست و یک بانک اطلاعاتی از کار های خود دارند. برای استفاده از این نرم افزار هر کسی نمی تواند وارد این نرم افزار شود (فقط کسانی که دعوت نامه […]

بیشتر

وب سایت و نرم افزار اوستاش

این نرم افزار و وب سایت با استفاده از زبان برنامه نویسی سی شارپ و نوشته شده کار این نرم افزار آسان کردن دسترسی به خدمات ارزان و دلخواه به مردم می باشد. نحوه کار این نرم افزار به این صورت است که می توانید هر سرویسی مثل تاکسی پیک موتوری تعمیرات منزل و … […]

بیشتر

سوکت پروگرمینگ در جاوا (کاربر)

به نام خدا برای شروع باید یک سوکت بسازیم سپس آدرس آی پی سرور سوکت را به عنوان ورودی به سازنده بدهیم و برای و پورت مربوط به سوکت سرور را بدهیم. سپس باید Datainputstream و Dataoutputstream مربوط به سوکت را تعریف میکنیم. پس از تعریف سوکت و استریم های مربوط به سوکت شما می […]

بیشتردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جزئیاتنویسنده rezafta
تاریخ انتشار 05-29-20
تعداد بازدید 64 بازدید
زمان تقریبی مطالعه دقیقه 10
از شاخه مطالب روز